Interneto svetainė

Interneto svetainė - šiais laikais tai įprastai yra programa su tekstais, nuotraukomis, kitu turiniu ir galimybe juos valdyti. Interneto svetainės dalis suteikianti galimybę redaguoti turinį vadinama turinio valdymo sistema.

Interneto svetainei reikalingas serveris ar talpinimo planas, taip pat interneto adresas, dar vadinamas domenu.

Domenas (interneto adresas)

Domenas - tai interneto adresas (tiksliau jo dalis), kurį žinodami lankytojai gali pasiekti Jūsų svetainę.

Skaitydami šį tekstą esate https://tautvydas.lt/patarimai-duk/interneto-svetaines adresu, tai šio adreso pavyzdyje domenas - yra tautvydas.lt. Jei adresas būtų https://www.tautvydas.lt/patarimai-duk/interneto-svetaines (t. y. su www. pradžioje), domenu vis tiek yra laikoma tautvydas.lt dalis.

Dalis „www.“ gali būti, gali nebūti, jos registruoti tikrai nereikia, nes užregistravus domeną viskas, kad yra prieš jį ir pasibaigia tašku, jau yra Jūsų. Pavyzdžiui, aš užsiregistravęs domeną tautvydas.lt galiu nieko papildomai neregistruojant naudoti www.tautvydas.lt, parduotuve.tautvydas.lt ir kitus panašius adresus.

Jei domenas yra laisvas (dar niekas kitas tokio nėra užregistravęs), Jūs jį galite užsiregistruoti bet kuriuo metu ir nelaukiant laikotarpio, kai bus kuriama interneto svetainė.

Domeną labai rekomenduočiau registruoti tik savo ar savo organizacijos vardu, o ne leisti, kad interneto svetainę kuriantis žmogus ar įmonė užregistruotų jį savuoju, nes kas yra domeno savininkas, tas gali jį valdyti (nurodyti kokia svetainė bus užėjus tuo adresu, kas gaus laiškus į to adreso el. pašto dėžutes), taip pat parduoti ar kitaip perleisti tretiesiems asmenims.

Serveris arba svetainių talpinimo planas

Serveris arba svetainių talpinimo planas - tai vieta, kurioje veikia interneto svetainė, kur yra talpinami visi svetainės duomenys - tekstai, nuotraukos, kitas turinys.

Serveris ar talpinimo planas, taip pat reikalingas el. pašto dėžučių talpinimui.

Terminas „serveris“ neretai naudojamas įvardyti virtualaus dedikuoto serverio nuomos paslaugai nusakyti, bet, žinoma, gali reikšti ir fizinį serverį. O svetainių talpinimo planą galima laikyti ta pačia serverio nuomos paslauga, kuri yra labiau pritaikyta standartinių poreikių interneto svetainėms.

SSL sertifikatas

Neretai klaidingai sakoma, kad jei interneto svetainė turi SSL sertifikatą, tai ji yra saugi. Interneto svetainės saugumas priklauso labiausiai nuo to, kaip ji suprogramuota, ar jos kūrimui nėra panaudota kokių nors nesaugių komponentų ir daugybės kitų dalykų.

O SSL (tiksliau TLS, bet paprastumo dėlei daug kur minimas senas SSL pavadinimas) sertifikato naudojimo paskirtis - užtikrinti šifruotą ryšį tarp Jūsų kompiuterio ar išmanaus įrenginio ir serverio, kuriame yra interneto svetainė.

Pavyzdžiui, kai norėdami prisijungti vedate slaptažodį, tai tas slaptažodis per daugybę tarpinių serverių iki pat svetainės keliauja užšifruotas. Jei interneto svetainė sertifikato nenaudoja, tai suvestas slaptažodis nebus šifruotas ir, jei kas nors norės jį pavogti, turės galimybę tai padaryti.

SSL/TLS sertifikatai gali būti brangūs, pigūs ir visai nemokami. Jų savybės skiriasi, bet bazines (ryšio šifravimas, spynelės simbolis naršyklėje, teigiama įtaka svetainės SEO reitingams) funkcijas užtikrina ir nemokamas Let's Encrypt sertifikatas, tad didelė dalis svetainių būtent šį ir naudoja.

Klausimai - atsakymai

  • Ar galiu interneto adresą registruoti vienoje įmonėje, serverį ar talpinimo planą užsisakyti iš kitos, o svetainės kūrimo paslaugą užsisakyti iš trečios įmonės?

Taip, visi šie dalykai nėra vienas nuo kito priklausomi.

  • Ar svetainės kūrėjas gali talpinti svetainę savo serveryje? Ar tai blogai?

Taip gali. Ir tai nėra blogai. Tik, jei užsakote ne interneto svetainės nuomos, o sukūrimo paslaugą, pasidomėkite, ar turėsite galimybe prireikus pakeisti paslaugos teikėją ir išsikelti svetainę į kitą serverį, nes pasitaiko tokių tiekėjų, kurie už norą išeiti prašo daugiau, nei svetainės sukūrimo kaina.

  • Noriu turėti įmonės-pavadinimas@vilnius.lt pašto adresą. Ar įmanoma?

Ne, nes domenas vilnius.lt priklauso ne Jums, o Vilniaus miesto savivaldybei. Jei užregistruosite savo įmonės pavadinimą atitinkantį domeną, pavyzdžiui, įmonėspavadinimas.lt, tuomet galėsite turėti vilnius@įmonėspavadinimas.lt el. pašto adresą.

  • Noriu turėti vardas@pavardė.lt el. pašto adresą. Ką man reikia daryti?

Pirmiausia reiktų pasitikrinti (.lt adresams pvz. čia), ar jūsų pavardę atitinkantis adresas dar laisvas. Jei laisvas, užregistruoti. Antras dalykas - reikia serverio arba talpinimo plano, kuriame būtų el. pašto dėžutės.

Jei norite turėti Gmail aplinką su savo asmeniniu domenu, tuomet vietoje serverio galite pasinaudoti workspace.google.com paslauga.

Domina interneto svetainių kūrimas, bet nežinote nuo ko pradėti?

Su manimi susisiekti galite telefonu +370 660 660 77+370 660 660 77, el. paštu tautvydas@banelis.lt arba parašant žinutę per šią formą:

Susijusi informacija