Ko nedaryti praradus duomenis?
Jei iš atminties kortelės ar USB atmintinės netyčia ištrynėte nuotraukas, vaizdo įrašus, dokumentus ar kitus duomenis, svarbiausias dalykas - iki pabandymo atstatyti nieko į tą kortelę ar USB atmintinę nieko nerašyti. Nes, kiek duomenų įrašoma po ištrynimo, maždaug tiek ištrintų nebebus įmanoma sugrąžinti.
Ką daryti praradus duomenis?
Jei atminties kortelė ar USB atmintinė kažkiek gyva (jos elektroninė dalis nesugedus), ir prijungus prie kompiuterio, kompiuteris suredaguoja bei „mato“, kad įdėta kortelė (prašo formatuoti, ar rodo viską, išskyrus ištrintus falus ir pan.), galite pabandyti duomenis atkurti naudojant duomenų atkūrimo programas.
Bandant atkurti duomenis svarbu atkūrinėti duomenis į kitą laikmeną (pavyzdžiui, iš atminties kortelės į kompiuterio diską, o ne į pačią kortelę), nei iš kurios yra atstatoma, nes priešingu toks bandymas panaikins sėkmingo atkūrimo galimybę, jei tokia ir buvo.
Kokias duomenų atkūrimo programas naudoti?
Iš nemokamų duomenų atkūrimo programų siūlyčiau išbandyti TestDisk ir kartu su ja esančią PhotoRec programas, kurias galite atsisiųsti iš www.cgsecurity.org.
- TestDisk - patogi, kai reikia sugrąžinti neseniai ištrintus duomenis, išsaugant failų struktūrą;
- PhotoRec - kai neveikia TestDisk arba kortelės failų sistema susigadinusi (prijungus prie kompiuterio prašo formatuoti, arba vietoje failų rodo hieroglifus) ar po formatavimo.
Įvarių mokamų ir nemokamų programų yra tikrai nemažai, bet minėtos yra nemokamos, gana sėkmingai sugrąžina nuotraukas, vaizdo įrašus, dokumentus ir, skirtingai, nei didelė dalis kitų nemokamų, šios neriboja atkuriamų failų kiekio ar dydžio.
Su dalimi parduodamų atminties kortelių ir USB atmintinių yra ir pridedamos mokamų duomenų atkūrimo programų licencijos. Tad jei aktualu įsigyti ir naują kortelę ar USB atmintinę, ir vietoje aukščiau minėtų nemokamų duomenų atkūrimo programų, turėti mokamą, galite rinktis ir tokios kortelės ar USB atmintinės įsigijimą. Su kuriomis kortelėmis yra suteikiama atkūrimo licencija, galite sužinoti paskaitę prekių aprašymus ar pasiteiravę pardavėjų.
Kaip apsisaugoti nuo duomenų praradimo?
Kelis patarimus padedančius sumažinti duomenų praradimo riziką rasite čia.